Wiedźmin, a sprawa polska

Ostatnie życzenie - Andrzej Sapkowski Miecz przeznaczenia - Andrzej Sapkowski Krew elfów - Andrzej Sapkowski Czas pogardy - Andrzej Sapkowski Chrzest ognia - Andrzej Sapkowski Wieża jaskółki - Andrzej Sapkowski Pani Jeziora T. 5 - Andrzej Sapkowski

Całą serię omijałem szerokim łukiem. I to dobre parę lat. Bo... za duże zamieszanie wokół autora, bo krytyka całości i fragmentów, bo nieoryginalne, bo chwilami oskarżenia o plagiat, bo pisanie dla pieniędzy, bo kariera na fali popularności gatunku itp. itd.

 

A kiedy wszystko ucichło, to zdecydowałem się od razu na całość. Najpierw opowiadania, potem wszystkie części serii. I co?

 

No i rewelacja!

Zabawa schematami, morze dygresji, non stop skojarzenia z życiem, z teraźniejszością, z literaturą uświęconych klasyków, z relacjami damsko-męskimi. Z jednej strony znane, z drugiej – zupełnie niespodziewane. Chwilami refleksyjnie, często rubasznie – za to zawsze baaardzo po polsku.

 

A sam Wiedźmin? Przecież to facet idealny – wykształcony, inteligentny, życiowo doświadczony. Kiedy trzeba kumpel, przyjaciel, odpowiedzialny opiekun. W razie potrzeby niezrównany wojownik i kochanek – mistrz.

 

Świetnie się bawiłem, super odpoczywałem, chwilami - za treścią książki - myślałem o zupełnie dzisiejszych (ważnych) sprawach.

 

Na pewno wystarczy, żeby nie wyrzucać tego zestawu z „kundelka”.